افزایش تورم ماهانه در فروردین کرونایی

به گزارش وبلاگ بیازیان، مرکز آمار ایران، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به فروردین 99 برای خانوارهای کشور را 32.2 درصد اعلام نمود که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.6 واحد درصد کاهش نشان می دهد. البته داده های آماری از فشار تورمی بر خانوارهای روستایی حکایت دارد و نرخ تورم این مناطق همچنان بالاتر از نرخ میانگین کل کشور برآورد می گردد.

افزایش تورم ماهانه در فروردین کرونایی

بر اساس آمارها، نرخ تورم سالانه در فروردین 99 برای خانوارهای شهری 31.9 درصد محاسبه شده که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد کاهش داشته است. این در حالی است که در این ماه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای روستایی 33.9 درصد بوده که گرچه نسبت به ماه قبل 3.4 واحد درصد کاهش داشته اما همچنان بالاتر از نرخ میانگین است.

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار (لیموشیرین، لیموترش، سیب، پرتقال)، گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، سیب زمینی و حبوبات) و گروه قند و شکر و شیرینی (قند، شکر) است. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات گروه کالاها و خدمات متفرقه (حق بیمه اتومبیل سواری، طلای 18 عیار) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند. هم چنین گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

در فروردین ماه 1399 نرخ تورم نقطه به نقطه یعنی فروردین سال جاری نسبت به فروردین سال قبل به عدد 19.8 درصد رسیده است که نسبت به تورم نقطه ای ماه قبل 2.2 واحد درصد کاهش نشان می دهد. تورم نقطه به نقطه 19.8 درصدی در فروردین سال جاری به این معناست که خانوارهای کشور در این ماه به طور میانگین 19.8 درصد بیشتر از فروردین 1398 برای خرید 1 مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

در فروردین سال جاری، نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با کاهش 3.9 واحد درصدی به 10.7 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با کاهش 1 واحد درصدی به 24.7 درصد رسیده است.

نکته امیدوارکننده نرخ تورم نقطه ای این است که در فروردین سال جاری نرخ تورم خانوارهای روستایی کاهشی بوده و با 3 واحد درصد کاهش به 18.1 درصد رسیده است درحالی که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری با 2 درصد کاهش نسبت به ماه قبل 20.2 درصد برآورد شده است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

در فروردین سال جاری، گرچه نرخ تورم سالانه و نقطه به نقطه کاهنده بوده و از کاهش شیب افزایش تورم حکایت دارد اما نرخ تورم ماهانه فروردین 1399 به 2.1 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.6 واحد درصد افزایش داشته و می تواند نشانگر احتمال موج جدیدی از افزایش قیمت باشد.

بر اساس آمارهای منتشر شده، در فروردین سال جاری رشد قیمت گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات رکوردشکنی نموده به گونه ای که نرخ تورم ماهانه این گروه به 5.1 درصد رسیده درحالی که نرخ تورم ماهانه گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات فقط 0.8 درصد بوده است.

به عبارت دیگر در فروردین سال جاری، رشد قیمت بیشتر شامل حالا سبد مصرفی معمول خانوارهای بوده و مستقیماً معیشت و خوردوخوراک آنها را نشانه رفته است؛ مسئله ای که با توجه به شیوع کرونا و افزایش تقاضا برای خرید اضافی مواد غذایی و کالاهای اساسی قابل پیش بینی بود.

طبق اعلام مرکز آمار ایران، در فروردین سال جاری نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل، 0.6 واحد درصد افزایش داشته اما در خصوص خانوارهای روستایی با شتابی بالاتر به 3.1 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کشور

اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 30.8 درصد برای دهک اول تا 34.2 درصد برای دهک 10 بوده است.

به عبارت دیگر در فروردین سال جاری شکاف تورمی میان 2 دهک اول و دهم یعنی فقیر و ثروتمند به 3.4 واحد درصد رسیده و طبقه ثروتمند با افزایش هزینه روبرو شده است؛ اما ازآنجایی که تورم فروردین ماه عمدتاً متأثر از گرانی گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بوده، متأسفانه اصل فشار تورمی بر گرده خانوارهای کم درآمد در 4 دهک پائینی جامعه بار شده است که بخش عمده سبد مصرفی آنها را خوراکی ها و آشامیدنی ها تشکیل می دهند.

متن کامل گزارش و جداول مرکز آمار ایران از شرایط تورم فروردین 1399 را اینجا مشاهده کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "افزایش تورم ماهانه در فروردین کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تورم ماهانه در فروردین کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید