رصد یک حلقه آتش کیهانی

به گزارش وبلاگ بیازیان، این نوع کهکشان به ویژه به دلیل سنش بسیار نادر است و احتمالاً در اثر برخورد با یک کهکشان کوچک تر ایجاد شده که هنوز هم می توان آن را در نزدیکی صحنه برخورد مشاهده کرد.

رصد یک حلقه آتش کیهانی

ستاره شناسان اخیرا پیروز به کشف کهکشانی که ساختار آن شبیه به یک دونات عظیم است، شده اند و آن را نوعی حلقه آتش کیهانی (cosmic ring of fire) توصیف کرده اند.

این نوع کهکشان به ویژه به دلیل سنش بسیار نادر است و احتمالاً در اثر برخورد با یک کهکشان کوچک تر ایجاد شده که هنوز هم می توان آن را در نزدیکی صحنه برخورد مشاهده کرد.

این کهکشان حلقه مانند آر5519 (R 5519) نام دارد و 10.8 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. اندازه کهکشان مذکور تقریباً به اندازه کهکشان راه شیری است و اندازه چاله/حفره وسط آن بیش از 30 هزار سال نوری است. برای درک بهتر، اگر کهکشان راه شیری حفره ای به این عظیمی در مرکز خود داشت، اندازه و پهنای آن از منظومه شمسی نیز بیشتر می بود.

این حلقه پس از برخورد باعث تشکیل ستاره های جدید شد و به دلیل تراکم بسیار زیاد این ستارگان کهکشان مذکور به زیبایی می درخشد.

در حقیقت این کهکشان اکنون با سرعتی 50 برابر کهکشان راه شیری در حال ایجاد ستارگان جدید است. محققان می گویند که شکل غیرمعمول کهکشان آر 5519 احتمالا به خاطر برخورد شدید آن با کهکشان دیگر ایجاد شده است.

روزی این کهکشان ساختاری مانند یک قرص نازک داشت تا اینکه یک کهکشان کوچکتر درست در مرکز آن به آن برخورد کرد. تأثیر گرانشی برخورد باعث شد ستاره ها کم کم از مرکز کهکشان خارج شوند و این موضوع سبب شد تا مرکز آن خالی شود.

در تصاویری که تلسکوپ فضایی هابل ثبت کرده است یک کهکشان کوچک در همان نزدیکی دیده می شود و این موارد باعث می شود کهکشان مذکور بسیار نادر باشد. ساختار بیشتر کهکشان های حلقوی به دلیل فرآیند های که درون آن ها صورت می گیرد، شکل می گیرد.

در طی زمان نوار عظیم داخلی ستارگان و مواد ناپایدار می شوند و به طور موثر منطقه داخلی را خالی می کنند. اما حلقه های ایجاد شده ناشی از برخورد تقریباً 1000 برابر نادر هستند.

کنت فریمن (Kenneth Freeman) یکی از محققان این مطالعه گفت: در مورد این کهکشان حلقوی، ما در حال بررسی 11 میلیارد سال پیش جهان اولیه هستیم زمانیکه تنها قرص های نازک کهکشان مذکور در حال به وجود آمدن بودند. برای مقایسه، قرص نازک کهکشان راه شیری ما فقط حدود 9 میلیارد سال پیش شروع به به وجود آمدن و گردهم آمدن کردند.

این تنها مطالعه اخیر نیست که چگونگی بوجود آمدن ساختار های کهکشانی قدیمی را مورد بررسی قرار می دهد، زیرا در اوایل این هفته ستاره شناسان یک کهکشان 12.3 میلیارد ساله قرص مانند نیز کشف کردند که 4.5 میلیارد سال زودتر از آنچه تصور می شد شکل گرفته و ایجاد شده بود.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Astronomy منتشر شد.

منبع: فرادید

به "رصد یک حلقه آتش کیهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد یک حلقه آتش کیهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید