ساخت انواع موتورهای سامانه های فضایی در کشور بومی سازی شد

به گزارش وبلاگ بیازیان، رییس پژوهشگاه فضایی ایران از موفقیت محققان این پژوهشگاه در زمینه طراحی و ساخت تراسترهای شیمیایی تک پیشرانه و دوپیشرانه مورد نیاز سامانه های فضایی خبر داد.

ساخت انواع موتورهای سامانه های فضایی در کشور بومی سازی شد

به گزارش وبلاگ بیازیان، دکتر حسین صمیمی با بیان این مطلب گفت: نمونه های مهندسی تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه در پژوهشکده سامانه های حمل ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده و آزمون های عملکردی را به خوبی پشت سر گذاشته اند.

وی با بیان اینکه سامانه های فضایی مانند ماهواره ها، سفینه ها و ماه نشین ها برای حرکت در فضا و کنترل موقعیت خود از موتورهای ویژه ای به نام تراستر استفاده می کنند، اظهار کرد: گستردگی محدوده نیروی رانش تولیدی، امکان روشن و خاموش کردن به دفعات، کنترل پذیری مناسب و همچنین سابقه طولانی استفاده پیروزیت آمیز از این نوع موتورها در دنیا، باعث شده است که این سامانه های کم پیشران به عنوان پرکاربردترین تراسترها در انواع مأموریت های فضایی به کار برده شوند.

صمیمی خاطرنشان ساخت: با توسعه فناوری تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه، امکان تعریف مأموریت های گسترده و متنوعی برای محموله های فضایی و ماهواره های بومی آینده فراهم شده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در باره اهمیت این پروژه اظهار کرد: در راستا توسعه برنامه های فضایی در تناسب با نقشه راه فضایی کشور و به منظور ارتقاء قابلیت های مأموریتی ماهواره های بومی نسل آینده، توسعه سامانه های کم پیشران فضایی به عنوان منابع تولید نیروهای پیشران و همچنین نیروهای کنترلی لازم، ضروری است. از سوی دیگر، با توجه به سطح بالای فناوری های مختلف موجود در این نوع از تراسترها، مدت زمان طراحی و توسعه آنها طولانی است. بدین ترتیب، در راستای رفع نیاز مأموریت های فضایی جاری و آینده کشور، توسعه این نوع از زیرسیستم های فضایی، به منظور ارتقاء سبد محصولات فضایی کشور و همچنین، کاهش زمان طراحی، توسعه و ساخت محوله های فضایی، ضرورت دارد.

صمیمی با بیان اینکه پروژه توسعه تراسترهای تک پیشرانه و دوپیشرانه از سال 1395 در پژوهشکده سامانه های حمل ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، با هدف کاربرد در ماهواره های موجود در نقشه راه فضایی کشور، وارد فاز عملیاتی شد، ادامه داد: در گام نخست و پس از اتمام فاز طراحی مفهومی، فرآیند طراحی، آزمون و توسعه این فناوری در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به طراحی، ساخت و آزمون نمونه آزمایشگاهی این نوع از تراسترها در این پژوهشگاه، خاطر نشان کرد: پس از طراحی اولیه و ساخت نمونه های اثبات فناوری و اجرای پیروز تست های مد نظر، توسعه فناوری تراسترهای کم پیشران، تک پیشرانه و دو پیشرانه اجرا شده و نمونه های آزمایشگاهی تولیدی، آزمون های عملکردی مورد انتظار را با پیروزیت پشت سر گذاشته اند.

آزمون نمونه مهندسی تراستر تک پیشرانه هیدرازینی در آزمایشگاه ابوریحان بیرونی پژوهشگاه فضایی ایران

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران مواد به کار رفته در سازه تراسترهای دوپیشرانه را از آلیاژ ویژه ای از پلاتین با قابلیت تحمل درجه حرارت بسیار بالا و مقاوم در برابر سایش و اکسیداسیون دانست و اضافه کرد: دست یابی به این فناوری امکان انجام مأموریت های فضایی با زمان عملکرد بالا در کشور فراهم شده است. همچنین، برای دستیابی به فناوری تراسترهای تک پیشرانه، نیاز به نانوکاتالیست با قابلیت تحمل خصوصیات فیزیکی و ترمودینامیکی محصولات برآمده از تجزیه سوخت، است. این نوع از کاتالیست ها توسط متخصصان حوزه نانوفناوری پژوهشگاه فضایی ایران تولید شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ساخت انواع موتورهای سامانه های فضایی در کشور بومی سازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت انواع موتورهای سامانه های فضایی در کشور بومی سازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید