مهمترین علت مرگ بیماران دیابتی چیست؟

به گزارش وبلاگ بیازیان، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کاهش چربی و فشار خون، کنترل چاقی و ترک استعمال دخانیات در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی در بیماران دیابتی بسیار حائز اهمیت است؛چراکه شایع ترین علت مرگ و میر بیماران دیابتی، مسائل قلبی و عروقی است.

مهمترین علت مرگ بیماران دیابتی چیست؟

به گزارش وبلاگ بیازیان از فارس، علیرضا استقامتی درباره موضوع درمان دیابت، توضیح داد: درمان دیابت در حال حاضر متفاوت از گذشته انجام می گیرد؛ چراکه این موضوع بر اساس شرایط هر فردی متفاوت است و نمی توان نسخه واحدی برای همه بیماران دیابتی در نظر گرفت و تجویز کرد.

وی ادامه داد: درمان دیابت همانند لباسی که برای هر فرد متناسب با شرایط آن طراحی و دوخته می شود، متفاوت است و در حال حاضر به تعداد بیماران دیابتی، تنوع در درمان داریم.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: بیماری های زمینه ای مانند مسائل کلیوی و قلبی، سطح سواد و دسترسی به منابع درمان، سن فرد و شرایط فرهنگی و اجتماعی از جمله عواملی است که در درمان دیابت اهمیت دارد؛ بنابراین اگر بیمار به پزشک برای درمان مراجعه کند باید همه این عوامل در آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

استقامتی گفت: در صورتی که بیمار مشکل قلبی و عروقی داشته باشد یا گرفتار نارسایی قلبی بوده و پیش از این، جراحی قلب باز انجام داده یا گرفتار سکته قلبی شده است، درمان دیابت آن با یک فرد معمولی دیابتی کاملاً متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه مطالعات بسکمک نشان می دهد که در حال حاضر دو خانواده دارویی در کمک به بیماران دیابتی جهت کاهش ریسک ابتلا به مسائل قلبی - عروقی حائز اهمیت، است، گفت: این دو گروه دارو برای بیماران دیابتی که گرفتار اختلالات قلبی و عروقی نیز هستند حائز توجه است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه یکی از این داروها آنالوگ های طولانی اثر GLP-1 و دیگری داروهای مهار کننده SGLT2 است، افزود: این داروها با قیمت بالا در کشور موجود هستند و تحت پوشش بیمه هم نیستند؛ بنابراین مسئولان و سازمان های بیمه گر باید اقدامات لازم را جهت تحت پوشش قرار دادن این داروها در جهت کمک به بیماران دیابتی انجام دهند.

استقامتی با بیان اینکه این دو داروی نام برده شده جایگزین انسولین نیستند، گفت: استفاده از دو داروی مدنظر خطر مرگ و میر بیماران دیابتی به دلیل مسائل قلبی و عروقی را کاهش می دهد و در کنار اینکه قند خون را هم کنترل می کند، پیشرفت نارسایی کلیه را در بیماران دیابتی به تأخیر می اندازد.

وی با اشاره به اینکه نگاه ما در درمان دیابت از قند محور به نگاه جامعه نگر تبدیل شده است، اظهار کرد: در درمان دیابت باید همه عوامل خطر را کنترل کنیم. در حال حاضر همه می دانیم که شایع ترین علت مرگ و میر بیماران مبتلا به دیابت، مسائل قلبی و عروقی است؛ بنابراین باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام داد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کاهش چربی و فشار خون، کنترل چاقی و درمان آن، همچنین ترک استعمال دخانیات مانند سیگار در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی در بیماران دیابتی بسیار حائز اهمیت است و بیماران باید به این نکات اساسی توجه کنند.

منبع: جام جم آنلاین

به "مهمترین علت مرگ بیماران دیابتی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین علت مرگ بیماران دیابتی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید