نکات سلامت که باید برای پشت میز نشینی رعایت کنید

به گزارش وبلاگ بیازیان، نشستن های طولانی مدت، حالت نشستن، استفاده غیر صحیح از ماوس یا صفحه کلید سبب درد مفاصل خواهد شد.

نکات سلامت که باید برای پشت میز نشینی رعایت کنید

امروزه خیلی از ما با رایانه کار می کنیم و مجبوریم به مدت طولانی با صفحه کلید کار کنیم. علاوه بر سر درد و خستگی، استفاده غیر صحیح از ماوس یا صفحه کلید سبب درد مفاصل و عضلات خواهد شد. در ادامه به نکاتی برای کار با صفحه کلید می پردازیم :

شیوه صحیح نشستن

هنگام کار با صفحه کلید باید کف پاهایتان روی زمین قرار بگیرد و به پشت جایگاه تکیه داده باشید. هنگام تایپ کلمات صفحه کلید در وسط قرار داشته باشد تا مجبور نباشید برای تایپ هر کلمه جا به جا شوید و بچرخید.

شناوری دست ها

هنگامی که تایپ می کنید دست شما باید بالای صفحه کلید شناور باشد و کف دست یا مچ دست با سطح تماس نداشته باشد.

فشار کوچک کافی است

هنگام کار با صفحه کلید سالم احتیاج به فشار زیاد نیست و تنها با کمی فشردن هر کلید کلمات تایپ می گردد.

استراحت انگشتان

وقتی تایپ نمی کنید، انگشتانتان را ماساژ دهید و چند بار دست هایتان را باز و بسته کنید.

تایپ استاندارد

نحوه صحیح تایپ کردن 10 انگشتی را یاد بگیرید.

صفحه کلید باید جلوی شما (نه سمت چپ و نه سمت راست) باشد.

فاصله زیاد یا کم شما از صفحه کلید، به گردن و شانه فشار وارد می نماید. ارتفاع میز باید طوری باشد که رانها بتوانند به راحتی زیر آن بروند و بازوهایتان در شرایط عمود بر زمین قرار گیرند. صفحه کلید و ماوس باید حدود 3 تا 5 سانتی متر بالاتر از ران های شما باشند. هنگام استفاده از صفحه کلید و ماوس شیء دیگری مثل قلم را در دست نگیرید.

هنگام تایپ و حتی دریافت ماوس، مچ و انگشتان دست خسته می شوند. صرف نظر از نحوه صحیح دریافت ماوس و قرار گیری دست ها روی صفحه کلید، در کار طولانی مدت با رایانه دست ها احتیاج به استراحت خواهند داشت.

تمرینات و حرکات کشیدن انگشتان را به آرامی و بدون وارد کردن فشار به خود انجام دهید. با انجام هر حرکت کششی برای 5 تا 20 ثانیه آن را در حالت کشیده نگه دارید تا کم کم احساس کنید خستگی در حال ناپدید شدن است. هر حرکت را چند بار انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید. نفس عمیق را نباید فراموش کنید.

حرکات کششی عضلات صورت

ابروهای خود را به بالا و پایین حرکت دهید طوری که کشش عضلات اطراف آنها را احساس کنید.

چشم هایتان را تا جای امکان باز کنید و سپس به حالت عادی برگردانید و برای 20 ثانیه به نقطه ای دور خیره شوید. با باز کردن دهان مانند حالت خمیازه عضلات اطراف بینی و چانه را کشش دهید. چند بار بستن محکم چشم ها نیز برای کشش عضلات صورت خوب است.

حرکات روی شانه ها

شانه های خود را به طرف گوش ها بالا ببرید، چند ثانیه شانه ها را در کنار گوش های خود نگه دارید و سپس آن ها را به حالت عادی خود رها کنید تا کمی استراحت نمایند. این حرکت را 2 تا 3 بار انجام دهید تا خستگی این قسمت از بین برود.

حرکات کششی دست ها و انگشتان

در حرکاتی که کشش فقط روی یک دست اعمال می گردد، برای هر دو دست یک حرکت را انجام دهید. یکی از دست ها را بر کتف دست دیگر قرار دهید سپس با دستی که آزاد است آرنج دستی را که بالای کتف واقع شده است بگیرید و دست را به سمت بالا و به داخل کمی هل دهید.

منبع: همگردی

به "نکات سلامت که باید برای پشت میز نشینی رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات سلامت که باید برای پشت میز نشینی رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید