هشدار در مصر؛ حرف آخر در مدیریت بحران کرونا با سرویس امنیتی است

به گزارش وبلاگ بیازیان، منابع آگاه در مصر می گویند با آنکه وزارت بهداشت درباره ابتلای حدود هزار نفر در ماه جاری به ویروس کرونا هشدار داده، سرویس امنیتی در سایه گزارش های وزارت دارایی، هنوز متقاعد نشده که توصیه های وزارت بهداشت را کامل اجرایی کند.

هشدار در مصر؛ حرف آخر در مدیریت بحران کرونا با سرویس امنیتی است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بیازیان، منابع آگاه در کابینه مصر می گویند وزارت بهداشت در گزارشی از موارد مشکوک به ابتلا به کرونا در این کشور، خواهان اتخاذ تدابیری سخت تر در مصر شده است.

به گزارش وبگاه خبری روزنامه العربی الجدید، وزارت بهداشت مصر در گزارش جدید خود خواهان تعطیلی همه مراکز تجاری، بعضی مناطق تاریخی گردشگری، سینماها و سالن های نمایش و محدود شدن زمان حضور شهروندان در مراکز مشابه یا مراکز خرید شده است.

تا به امروز در مصر -طبق اعلام وزارت بهداشت- ابتلای 166 نفر مسجل شده است. از این تعداد 26 نفر بهبود یافته و چهار نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

یک منبع در وزارت بهداشت مصر به العربی الجدید گفته که این وزارتخانه هفته گذشته در گزارشی به ریاست جمهوری و سرویس امنیتی [اطلاعات] هشدار داده که ممکن است شمار مبتلایان در ماه جاری (مارس) به هزار نفر برسد اگر تدابیر سفارش شده و در رأس آن توقف مراکز تحصیلی و قرنطینه شدن کسانی که -بخصوص از فرودگاه های آسیایی و اروپایی- وارد کشور می شوند، اجرایی نگردد.

مصر هفته گذشته مدارس، دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی و مراکز خصوصی تحصیلی را به مدت دو هفته تعطیل اظهار داشت.

منابع آگاه در مصر به العربی الجدید گفته اند که در سایه نگرانی عمومی در جامعه مصر، در صورتی می توان بر ویروس کنترل یافت که توصیه های وزارت بهداشت اجرایی گردد... اکنون در شرایط فعلی، سرویس امنیتی [سازمان اطلاعات] در مدیریت شرایط اجتماعی، سیاسی و اجرایی بحران، حرف آخر را می زندکه تا به امروز با تعطیل شدن مراکز تجاری و مراکز تفریحی موافقت ننموده است.

گردشگران در مصر

طبق این گزارش، وزارت گردشگری، دارایی و سرمایه گذاری مصر درباره تبعات منفی عظیم تصمیم هایی مثل تعطیل کردن مراکز بر میزان گردشگری و جذب سرمایه غربی و خلیج فارس در بلندمدت هشدار داده و توصیه نموده که به جای تعطیلی مراکز عظیم شلوغ روزانه تمیز [ضدعفونی] گردد.

بنا بر این گزارش، وزارت بهداشت مصر معتقد است که چنین اقداماتی برای کنترل شرایط و مهار آن، کافی نیست. نشانه ها حاکی از کشف مبتلایان جدید است بخصوص بعد از آنکه مواردی در حومه الزمالک، مصر الجدیده، الهرم، کرداسه و عمرانیه دیده شده و همه این مناطق در [استان های] قاهره و جیزه از مناطق پرجمعیت است. برای وزارت بهداشت روشن شده که این ویروس بسرعت منتشر شده و نقاط جدیدی را آلوده نموده و از طرفی دیگر نمی گردد همه موارد را رصد و کشف کرد.

همزمان روزنامه المصری الیوم گزارش کرد که شب گذشته در منطقه النزهة الجدیده صفی طولانی مقابل سوپرمارکت ها کشیده شده و سبدهای خرید، مملو از کالا بود و قفسه فروشگاه ها تقریبا خالی از کالا شده است.

طبق این گزارش آنچه بیشتر به چشم آمده، خالی شدن قفسه حبوبات، کنسروها و روغن های خوراکی و محصولات لبنی بوده است.

در چنین شرایطی که هنوز دستوری برای تعطیلی مراکز صادر نشده، وبگاه خبری الیوم السابع مصر گزارش کرد که اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با کرونا، سبب شده که چهار مراسم محبان اهل بیت (علیهم السلام) از جمله مراسم میلاد حضرت زینب [سلام الله علیها] که قرار بود سه شنبه 17 مارس به مدت یک هفته برگزار گردد، لغو شده است.

طبق این گزارش، رئیس شورای عالی طریقت های صوفی و شیخ الشیوخ آن عبدالهادی القصبی اعلام نموده که این مراسم های دینی و میلادهایی که طریقت صوفی آن را برگزار می نماید، طبق اقدامات پیشگیرانه ملی به تعویق افتاده و در آینده برگزار خواهد شد.

مصر

شبکه خبری اسکای نیوز عربی هم از مصر گزارش کرد که تا روز دوشنبه (دیروز) چهل فرد دیگر در مصر به شمار مبتلایان اضافه شده و شمار آنها در کل مصر به 166 نفر رسیده است.

خالد مجاهد سخنگوی رسمی وزارت بهداشت گفته، از چهل نفری که جدیدا به ثبت رسیده اند، 35 نفرشان مصر و پنج نفرشان از اتباع کشورهای دیگر در مصر بوده اند. هشت نفر از این افراد هم از زیارت عمره (از عربستان) بازگشته اند و سایر آنها کسانی بوده که از مبتلایان ثبت شده قبلی، ویروس را دریافت نموده اند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "هشدار در مصر؛ حرف آخر در مدیریت بحران کرونا با سرویس امنیتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار در مصر؛ حرف آخر در مدیریت بحران کرونا با سرویس امنیتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید