واگذاری تیم های فوتبال به بخش خصوصی مثل باقلا سبز است!

به گزارش وبلاگ بیازیان، خبرنگاران/خوزستان یک مدیر ورزشی با بیان این که همه باشگاه ها با خصوصی سازی نابود شدند، گفت: واگذاری تیم های فوتبال به بخش خصوصی مانند باقلا سبز است که مدتی طرفدار دارد و بعد تمام می شود تا سال آینده مجددا به بازار بیاید.

واگذاری تیم های فوتبال به بخش خصوصی مثل باقلا سبز است!

امین سلطانی در گفت و گو با وبلاگ بیازیان با بیان این که واگذاری تیم های فوتبال به بخش خصوصی با ورشکستگی و نابودی تیم ها همراه می شود، اظهارکرد: خیلی از شرکت های بزرگ را دیدم که کامیون ها مقابل این شرکت ها صف می کشیدند و یکی دو روز می ماندند تا بارگیری کنند اما یکسری کارهای غیرعلمی صورت گرفت و بعد از شش هفت ماه این شرکت ها شکست خوردند. این فوتبال هم در صورت واگذاری به بخش خصوصی به سمت ورشکسته شدن می رود.

وی بزرگترین مشکل باشگاه های فوتبال را نداشتن منبع درآمد دانست و افزود: طبق قانون، دولت از تیم داری در ورزش حرفه ای منع شده است و بخش خصوصی نیز دارای درآمدی از محل تیم داری نیست و فقط باید هزینه کند. از حق پخش تلویزیونی و سازمان لیگ هم هیچ درآمدی نیست و همین باعث می شود تیم ها درگیر مسائل اقتصادی شوند.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال اهواز گفت: ما راه را برعکس رفته ایم و به این شکل نمی توان فوتبال را تبدیل به یک فرصت کرد. طی این سال ها همیشه شعار می دادند و عمل نمی کردند و امروز به جایی رسیده اند که شعار هم نمی توانند بدهند.

وی با بیان اینکه ورزش حرفه ای موجب تبدیل مقوله اجتماعی به مقوله اقتصادی می شود، افزود: از زمانی که ورزش حرفه ای شکل می گیرد، به طور ناخودآگاه ورزش تبدیل به شغل می شود و باید در درون خودش هزینه ها و منابع تعریف شود. کسانی که فکر می کردند فوتبال باید رشد کند، به این نتیجه رسیدند که با درآمدهای خارج از فوتبال به خواسته های خود نمی رسند و باید منابع فوتبال را در چرخه اقتصادی خودش تعریف کنند.

سلطانی گفت: امروز، موضوع مسائل اقتصادی مسئله ای است که گریبان باشگاه های بسیاری را گرفته است اما به نظر می رسد که باشگاه های صنعتی که بارها مورد نقد دیگر باشگاه ها قرار می گرفتند، در حال حاضر از این مسئله بسیار ضربه خورده اند. همه مسائل کشور ما معمولا به هم پیوسته و متصل است. وقتی اتفاقی در بخشی از جامعه ما صورت می گیرد، این موضوع فراگیری داشته و به بخش های دیگر جامعه نیز سرایت می کند. بحث مسائل اقتصادی و کمبود نقدینگی در حال حاضر یک بحث کلی و فراگیر در سراسر جامعه ما به شمار می رود.

وی در خصوص یک راهکار برای برطرف مسائل اقتصادی باشگاه های ورزشی در شرایط نامناسب اقتصادی فعلی نیز بیان کرد: به نظر من موضوع مهم این است که یاد بگیریم در مقاطع مختلف با استفاده از تفکر و فرمول های مدیریتی، خود را با شرایط روز، وفق دهیم. در حال حاضر مقتضیات شرایط روز کشور ما به گونه ای است که کمبود نقدینگی، به اقتصاد کشور ما فشار وارد می کند و این موضوع به کشور ما فشار وارد کرده است. به همین دلیل ما باید کاری کنیم که با تفکرات و ایده های خود، این دوره ها را بگذرانیم زیرا تجربه ثابت کرده که این روزها، روزهای گذرایی است و این شرایط به شرایط طبیعی و ایده آل خود به سرعت باز خواهد گشت.

این مدیر ورزشی با بیان این که همه باشگاه ها با خصوصی سازی نابود شدند، ادامه داد: واگذاری تیم های فوتبال به بخش خصوصی مانند باقلا سبز است که مدتی طرفدار دارد و بعد تمام می شود تا سال آینده مجددا به بازار بیاید.

وی در پاسخ به این سوال که چرا امروز اقتصاد ورزش به صورت جدی اجرایی نمی شود؟ گفت: این موضوع به پیش نیازها و مقدماتی نیاز دارد تا امکان حضور فعال بخش اقتصادی و خصوصی در فوتبال فراهم شود. باید کاری کنیم که موانع حضور آن ها در ورزش فوتبال برطرف شود؛ برخی از این موانع، موانع قانونی، موانع اقتصادی و ... هستند که باید در آینده نزدیک، برطرف شوند.

سلطانی با بیان این که مقوله فوتبال حرفه ای حساب و کتاب و برنامه خودش را دارد، گفت: فوتبال حرفه ای بر درآمد مبتنی است نه بر هزینه. در فوتبال حرفه ای تا درآمد نداشته باشید اصلا حق و اجازه هزینه کردن ندارید. در فوتبال حرفه ای دنیا چون درآمدها به وجود آمده، ساختارها حرفه ای شده است اما اکنون خیلی ها اسمِ صنعت و تجارت در فوتبال را می آورند اما در رابطه با این مساله چه کردیم؟ فوتبال کشور به جز هزینه چه چیزی از آن حاصل شده است؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "واگذاری تیم های فوتبال به بخش خصوصی مثل باقلا سبز است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری تیم های فوتبال به بخش خصوصی مثل باقلا سبز است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید