بدرالدین مظفر؛ طبیب ماهر اهل سوریه

به گزارش وبلاگ بیازیان، بدرالدین مظفر بن مجدالدین دمشقی، پزشک قرن هفتم هجری قمری است.

بدرالدین مظفر؛ طبیب ماهر اهل سوریه

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری وبلاگ بیازیانـ بارها شنیده ایم که گذشته چراغ راه آینده است. این چراغ روشنگر مسیری است که به ساختن بنای تمدن ایرانی اسلامی می انجامد. چراغی که انوار روشنگرش حاصل تلاش صدها حکیم، هنرمند و فیلسوف مسلمان است که از قرن ها پیش خشت به خشت این بنای سترگ را روی هم گذاشته اند.

با شما مخاطب گرامی قراری گذاشته ایم تا هر روز به بهانه عددی که تقویم برای تاریخ آن روز به ما نشان می دهد، به زندگی یکی از مشاهیر و بزرگان تاریخ کهن ایران و اسلام مختصر اشاره ای کنیم تا بتوانیم پس از یک سال، با این انوار روشنگر چراغ تمدن و فرهنگ آشنا شویم. به این منظور هر روز صبح، بخشی از تاریخ کهن خود و افتخارات آن را مرور خواهیم کرد.

برای خوشه چینی از این خرمن دانش و فرهنگ، از جلد اول کتاب تقویم تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تألیف دکتر علی اکبر ولایتی که به سال 1392 در انتشارات امیرکبیر به زیور طبع آراسته شده، بهره برده ایم.

بدرالدین مظفر بن مجدالدین دمشقی، پزشک قرن هفتم هجری قمری است.

از سال ولادت او آگاهی نداریم اما می دانیم که در اواخر قرن ششم در بعلبک به جهان آمد و در دمشق پرورش یافت. چون پدرش قاضی بود، به ابن قاضی مشهور شد. پزشکی را نزد مهذب الدین عبدالرحیم بن علی بن احمد (متوفی 628ق)، معروف به دَخوار آموخت و بعضی متون پزشکی را به خاطر سپرد. وی در زمینه فقه و تفسیر نیز مطالعاتی داشت و نزد زین الدین اعمی حکمت آموخت.

بدرالدین مظفر در 622ق زمانی که مهذب الدین به خدمت موسی بن ملک عادل (متوفی 635ق) رسید، همراه او بود و در بیمارستان رَقّه مشغول کار شد و رساله ای درباره طبیعت و هوای آن شهر نوشت.

در سال 635ق به دستگاه ملک جواد یونس بن مودود (متوفی 641ق) در دمشق راه یافت و در 4 صفر 637ق به ریاست پزشکان و جراحان و چشم پزشکان انتخاب شد. هنگامی که برای معالجه ملک صالح نجم الدین ایوب (متوفی 647ق) به قلعه دمشق رفت، ملک او را در سمت ریاست پزشکان ابقا کرد. وی با اینکه نزد دیگر سلاطین ایوبی احترام و منزلتی خاص داشت و مقرری ماهانه دریافت می کرد به طبابت و تدریس نیز می پرداخت.

ابن عِبری معاصر بدرالدین، هوش و دانش فراوان او را در درمان بیماران تحسین کرده است و ابن ابی اُصَیْبَعه معاصر و دوست او، هوش و اخلاق خوش او را ستوده است.

با اینکه ابن ابی اصیبعه و ابن عبری معاصر او بوده اند، مطلبی درباره تاریخ تولد و فوت او نیاورده اند. حاجی خلیفه تاریخ مرگ او را پس از 650ق و در جای دیگر در حدود 660ق ثبت کرده است. اسماعیل پاشا بغدادی با اطمینان 650ق و زرکلی با تردید 675ق را ذکر کرده اند.

آثاری که بدرالدین مظفر نوشته است بدین قرارند:

1. مُفَرّحُ النّفْس، به نوشته ابن عِبری، رساله ای است کوتاه که مصنف در آن به حواس پنج گانه و مواد نافع برای تقویت آنها پرداخته و ادویه مفرده و مرکّبه ای را که برای طبایع گرم و سرد و معتدل مفید است نام برده است. در کتابخانه سامی ابراهیم حداد در سوریه کتابی با همین عنوان محفوظ است که به شخصی دیگر نسبت داده شده است. به گفته حداد، بورگل آن را در زمره آثار ابن قاضی بَعْلَبَک دانسته و درصدد نشر آن بوده است.

2. مقالة فی مزاج الربّه و أحوال أهْوِیَتِها، رساله ای است درباره آب و هوا و وضع بهداشتی شهر رَقّه. بدرالدین این رساله را زمانی که در بیمارستان رَقّه مشغول خدمت بود، تألیف کرده است.

3. کتاب المِلْح، بدرالدین برای تصنیف این کتاب از آرای گذشتگان، از جمله جالینوس بهره برده است.

4. شرح کتاب الاخلاط اثر بقراط به ترجمه حنین بن اسحاق.

همچنین بعضی، رساله شرح تقدمة المعرفة لابقراط را نیز به بدرالدین مظفر نسبت داده اند، اما این رساله در اصل نوشته مهذب الدین دخوار، استاد بدرالدین است که استاد آن را به شاگرد خود املا و او نیز آن را به شاگردش، کمال الدین بن محمد بن عبدالرحیم بن مسلم، اهدا کرد.

4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "بدرالدین مظفر؛ طبیب ماهر اهل سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدرالدین مظفر؛ طبیب ماهر اهل سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید