توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای جهان، ایرباس A380

به گزارش وبلاگ بیازیان، توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس

بر اساس اعلام خبرگزاری های رسمی در جهان، شرکت هواپیما سازی ایرباس به تازگی اعلام رسمی نموده است که از سال 2021 به بعد دیگر هواپیمای A380 ساخته نخواهد شد! شرکت هواپیما سازی ایرباس در توضیح این تصمیم خود، دلایلی را اعلام نموده است که از جمله مهم ترین و تاثیرگذارترین آن ها می توان به فروش کمتر از حد انتظار این شرکت از این هواپیما اشاره نمود. در ادامه با ما در خبرنگاران و در مشروح خبر توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس همراه باشید.

توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای جهان، ایرباس A380

در سر تیتر خبرهای این روزهای اخبار جهان یکی از مهم ترین اخباری که وجود دارد این است که هواپیمایی که در سراسر جهان در هنگام ساخت و رونمایی جنجال به پا نموده است، توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس توسط این کمپانی معروف و معتبر اروپایی است. بر اساس این خبر، شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام نموده است که قصد دارد ساخت هواپیمای پهن پیکر A380 ایرباس، بزرگ ترین هواپیمای جهان را بعد از حدود 14 سال متوقف نماید. شرکت هواپیما سازی ایرباس در بیانیه ای که در این زمینه منتشر نموده، تایید نموده است که آخرین سری از هواپیمای A380 ایرباس را در سال 2021 میلادی به مشتری خود تحویل خواهد داد و بعد از آن دیگر هیچ هواپیمایی با این مدل را به هیچ عنوانی نخواهد ساخت. به گفته کارشناسان حوزه هواپیمایی و اعلام صریح و روشن این شرکت، فروش کمتر از انتظار این هواپیمای غول پیکر و صد البته پیشرفته باعث شده است که شرکت ایرباس این تصمیم را در نهایت اتخاذ نماید.

نکته جالبی که دراین رابطه وجود دارد این است که این تصمیم در حالی گرفته شده که از جمله اهداف این شرکت هواپیما سازی در زمان شروع ساخت این هواپیما این بوده است که این هواپیما را به یکی از پر فروش ترین هواپیماهای مسافربری در قرن 21 میلادی تبدیل کند اما امروزه فروش کم و استقبال معمولی و پایین تر از حد انتظار از این هواپیما که مغایر با انتظارها و برنامه ریزی های این شرکت بوده است، نتیجه ای چون توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس را برای این شرکت به ارمغان آورده است.

خبر توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس در حالی رسانه ای شده است که بزرگ ترین هواپیمای جهان با دارا بودن دو طبقه و ظرفیت حمل 544 نفر در حالت چینش استاندارد، در واقع برای رقابت با هواپیمای بوئینگ 747 ساخته یکی دیگر از شرکت های معروف و مشهور ساخت هواپیما و یکی از غول های این صنعت، به میدان آمد. اما این هواپیما به هر حال نتوانست تا موفقیت چندانی کسب کند و انتظارات را در نهیات مدیریت نماید زیرا، شرایط به گونه ای تا به حال پیش رفته است که سیاست شرکت های هواپیمایی این باشد که برای بیشتر خطوط هوایی خود، سفارش های اصلی خود را بر روی هواپیماهای کوچک تر متمرکز نموده اند و این کاملا عاملی فلج نماینده برای این شرکت در خط تولید هواپیمای A380 ایرباس محسوب شود.

شرکت هواپیما سازی ایرباس گفته است که در هفته های آینده با اتحادیه های کارگری وارد مذاکره خواهد شد تا درباره بیش از 3 هزار موقعیت شغلی که به دلیل تصمیم به توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس به خطر خواهند افتاد، فکرنمایند و تصمیم گیری نمایند. با این حال شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام نموده است که بر طبق قراردادهای جاری، تعهد دارد که تا زمان توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس 17 فروند هواپیمای A380 دیگر نیز در نهایت تولید خواهد کرد که از این تعداد 14 هواپیما به سفارش خطوط هوایی امارات متعلق خواهند بود.

شرکت هواپیمایی امارات که قبل ترها برای نجات این خطر تولید ایرباس، تعداد بیشتری از این نوع هواپیما را سفارش داده بود تصمیم گرفته است تا سفارش تازه ای شامل 40 فروند هواپیمای A 380 و 30 فروند هواپیمای A380 را جایگزین قبلی نماید. از جمله سیاست های شرکت خطوط هوایی امارات در زمینه ناوگان های هوایی خود و گسترش آن ها در سطح جهانی، با استفاده از هواپیمای A380 و بوئینگ 777 شکل داده است و حدود 100 فروند از بزرگ ترین هواپیمای پهن پیکر جهان را فقط این شرکت هواپیمایی در اختیار دارد.

جالب است بدانید که بعد از اعلام تصمیم شرکت هواپیما سازی ایرباس، شیخ احمد بن سعید آل مکتوم که ریاست خطوط هوایی امارات را بر عهده دارد در این رابطه گفته است که این شرکت از همان ابتدای تولید هواپیمای A 380 از طرفداران پروپاقرص و وفادار این مدل از هواپیماهای ساخت شرکت هواپیما سازی ایرباس بوده است. او در واکنش به خبر تصمیم توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس عمیقا ابراز نا امیدی و تاسف کرد اما در سرانجام گفت که شرکت هواپیمایی امارات، واقعیت موجود را می پذیرد. بنا بر اعلام خطوط هوایی امارات، هواپیمای A 380 ایرباسی که این شرکت هواپیمایی در اختیار دارد، تا دهه 2030 میلادی همچنان به عنوان یکی از مهم ترین بخش های ناوگان این شرکت فعال خواهند بود.

منبع: الی گشت

به "توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای جهان، ایرباس A380" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای جهان، ایرباس A380"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید