خبرنگاران تخت روانچی:اصلاح شورای امنیت باید دربرگیرنده منافع همه باشد

به گزارش وبلاگ بیازیان، نیویورک- خبرنگاران- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: شورای امنیت باید اصلاح گردد و اقدامات آن مبتنی بر قانون و تامین کننده منافع کل کشورهای دنیا باشد.

خبرنگاران تخت روانچی:اصلاح شورای امنیت باید دربرگیرنده منافع همه باشد

به گزارش وبلاگ بیازیان، مجید تخت روانچی روز دوشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع اصلاح شورای امنیت اضافه نمود: این نهاد به خاطر عملکرد ضعیف، منفعلانه و در بعضی موارد غیرقانونی و فراقانونی، با بحران مشروعیت و اعتبار روبرو است.

وی ادامه داد: شورای امنیت به طور عمده تحت سلطه کشورهای غربی قرار داشته، مورد سوء استفاده بعضی اعضای دائم قرار گرفته و در قبال عملکرد خود نیز جوابگو نبوده است و همچنین به خاطر حضور ضعیف کشورهای در حال توسعه در ترکیب اعضای آن، غیردمکراتیک است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به استفاده زیاد و سریع شورای امنیت از اختیارات خود تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل همچون اعمال تحریم ها، افزود: شورا باید فقط به عنوان آخرین وسیله و زمانی که تمام مسیرهای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات را طی و آثار و تبعات آنها را ارزیابی نموده باشد، از این اختیارات استفاده کند.

تخت روانچی در عین حال تاکید نمود: تحریم روشی نسنجیده است که کارآمدی و مشروعیت اخلاقی آن به خاطر هدف قرار دادن اقشار آسیب پذیر در کشورهای هدف به شدت زیر سوال رفته است.

وی بر لزوم اصلاح روش های کار شورای امنیت تاکید نمود و گفت شورای اصلاح شده باید قانونمند بوده و طبق منشور عمل کند و در برابر اقدامات و تصمیمات خود نیز جوابگو باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تخت روانچی:اصلاح شورای امنیت باید دربرگیرنده منافع همه باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تخت روانچی:اصلاح شورای امنیت باید دربرگیرنده منافع همه باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید