اقرار وزیر جهادکشاورزی به رانت توزیع نهاده های دام و طیور در سامانه بازارگاه ، چرا سلطان دان مرغ دستگیر نمی شود؟!

به گزارش وبلاگ بیازیان، کاظم خاوازی درحالی به وجود رانت و امضای طلایی در سامانه بازارگاه اذعان می کند که تا کنون خبری از برخورد و محاکمه کسی در حوزه توزیع نهاده های دام وطیور شنیده نمی شود.

اقرار وزیر جهادکشاورزی به رانت توزیع نهاده های دام و طیور در سامانه بازارگاه ، چرا سلطان دان مرغ دستگیر نمی شود؟!

گروه اقتصادی وبلاگ بیازیان- سینا احدیان؛ رانت توزیع شده در زنجیره تامین و توزیع نهاده های دام و طیور از جمله خوراک مرغ که ارز 4200 تومانی برای واردات آن ها تخصیص داده می گردد و در بازار آزاد فروخته می گردد با هیچ یک از کالا هایی که ارز ترجیحی برای واردات ان ها داده می گردد قابل قیاس نیست و عدد آن به بیش از 3 میلیارد دلار در سال می رسد.

این درحالی است که بسیاری از رانت خواران با سواستفاده از ضعف نظارت و کنترل بازار از سوی نهاد های دولتی و یا حتی با استفاده از رشوه و تبانی در ماه های اخیر هزاران میلیارد پول به جیب زده و سفره خود را عظیم و سفره مردم را کوچک کرده اند، اما هیچ برخوردی با آن ها نمی گردد و همچنان پشت پرده به کار خود ادامه می دهند!

بیشتر بخوانید:

با پول یارانه یک شانه تخم مرغ بخرید!/ دلالی دان مرغ و گرانی تخم مرغ هم کار آمریکاست؟!

ناکارآمدی بازارگاه عامل اصلی گرانی مرغ و تخم مرغ/ چه کسانی هزاران میلیارد از دلالی دان مرغ به جیب می زنند؟

تخم مرغی که جزو آخرین مواد غذایی ارزان برای سفره بسیاری از محرومان و مستضعفان هم بود با ظلم دلالان و رانت خواران بازار دان مرغ و سومدیریت و بی تدبیری مدیران دولتی و رشد قیمتی بیش از 150 درصدی در 6 ماهه اول سال، از لیست محدود و کوچک خرید محرومان جامعه خارج شده است.

مردم با فتوسنتر تغذیه کنند؟

محمد جواد باقری؛ امام جمعه اسالم گیلان در این رابطه می گوید: اینکه امروز تخم مرغ که ساده ترین ماده غذایی مصرفی مردم بود در مدتی کوتاه یکباره80-70 درصد گران می گردد و خیلی ها دیگر توان تهیه آن را هم ندارند نشان از بی برنامگی در کنترل بازار است. مردم دیگر چه کنند؟ مثل گیاهان با فتوسنتز تغذیه کنند؟

صادرات یا رانت کدام عامل گرانی !؟

البته در هفته های گذشته با اوج گیری قیمت تخم مرغ مسئولان مربوطه بویژه وزیر جهاد کشاورزی سعی کردند تا با مقصر دانستن اندک افزایش صادرات واقعیت ناتوانی یا نخواستن توزیع مناسب نهاده های طیور را توجیه کنند، اما واقعیت این است که نسبت صادرات 60 هزار تنی که از تولید مازاد هم انجام می گردد به نسبت تولید بیش از یک میلیون و صد هزار تنی تخم مرغ در کشور نمی تواند عامل افزایش لجام گسیخته این محصول در بازار داخلی باشد. از طرفی گرانی مرغ نیز این مساله را اثبات می کند که علت گرانی تولیدن هایی یعنی مرغ و تخم مرغ نرسیدن دان و خوراک به نرخ دولتی است و به علت انحصار موجود در واردات و توزیع این محصولات عملا تولیدکننده یعنی مرغدار مجبور به تهیه از بازار آزاد آن هم به هر قیمتی است!

شرکت پشتیبانی امور دام فقط به اندازه سه روز به مرغداران نهاده می دهد

جلال محمودزاده؛ نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: هم اکنون پشتیبانی دام، به اندازه 3 روز به تولیدکننده ها نهاده می دهد یعنی تولیدکننده ها 27 روز نهاده خریداری می کنند. اگر در زمینه مرغ با همین فرایند پیش برویم، تولید کم خواهد شد و قیمت بالا خواهد رفت. دولت هم در این شرایط مجبور می گردد که مرغ وارد کند.

برخی شرکت های دولتی هفته ای 2 هزار تن نهاده دامی می گیرند!

سعید مشایخی؛ عضو اتحادیه مرغداران کشور هم گفت: در حالی که تولیدکننده واقعی در تأمین نهاده خود مانده است، اما برخی شرکت های دولتی هفته ای 2 هزار تن نهاده دریافت می کند. مرغداران تنها 30 درصد از خوراک طیور مورد نیاز را از راستا توزیع دولتی دریافت می کنند و بقیه را مجبورند از بازار آزاد به قیمت های چند برابر خریداری کنند.

وزیر جهاد کشاورزی: نیاز تولیدکنندگان به نهاده های دامی تا 10 روز آینده برطرف می گردد

کاظم خاوازی؛ وزیر جهاد کشاورزی هر چند پیش از این صادرات تخم مرغ را عامل گرانی میدانست، اما بعد از آن دو هفته پیش اظهار کرد: حداکثر تا 10 روز آینده بار های عظیم نهاده مخصوصاً کنجاله سویا وارد کشور می گردد و به سرعت در اختیار دامداران و مرغداران قرار می گیرد. این نهاده ها نیاز دامداران و مرغداران را به طور کامل برطرف کرده و واردات آن ها به طور مستمر ادامه می یابد.

خاوازی تاکید کرد: این نهاده ها با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد کشور شده و با قیمت مصوب در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرند. فرایند تامین نهاده های دامی به صورت هفتگی در دفتر معاون اول رئیس جمهور پایش می گردد.

گرچه این اظهارات نشان داد صادرات عامل گرانی ها نیست، اما همچنان وزارت جهادکشاورزی نتوانسته است ادعای وزیر را عملی کند و دست بسیاری از مرغداران بویژه فعالان بخش خصوصی از نهاده ها خالی است.

بازارگاه اتوماتیک شد

ناصر نبی پور؛ رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه ممنوعیت صادرات تخم مرغ موقتی است، گفت: فعالیت سامانه بازارگاه کاملاً اتوماتیک و از دستی خارج شده است.

امید گیلان پور؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به گلایه دامداران و مرغداران از تخصیص نیافتن نهاده های دامی به میزان لازم برای تولید گفت: در توزیع دستی امکان توزیع نامتوازن وجود دارد، اما باتوجه به اصلاحاتی که در سامانه بازارگاه اجرا شده میزان تأمین نهاده به اندازه تولید واحد مرتبط شده و نهاده ها به صورت مکانیزه و اتوماتیک از طریق سامانه بازارگاه در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد.

دیگر رانتی در سامانه بازارگاه اتفاق نمی افتد!

کاظم خاوازی؛ وزیر جهاد کشاورزی در آخرین اظهار نظر خود با بیان اینکه سامانه بازارگاه از بنیان تغییر کرده است، شرح داد: با هوشمندسازی این سامانه، امضا های طلایی حذف شده و با مشخص بودن جزئیات تبادلات، عملا رانتی اتفاق نخواهد افتاد.

در واقع سامانه بازارگاه برای توزیع نهاده های کشاورزی تشکیل شده است، اما تا کنون عملا استفاده درست و مناسبی از آن نشده و یا با دستکاری و تغییرات دستی سواستفاده هایی از این سامانه صورت می گرفته و متاسفانه نظارت لازم نیز انجام نمیشده است.

فرار مسئولین از پاسخگویی

در گزارش های قبلی بار ها به موضوع ضعف سامانه بازارگاه و نظارت وزارت جهاد کشاورزی بر توزیع نامناسب صد ها هزار تن خوراک مرغ اعم از ذرت سویا و کنجاله سویا و رانت هایی که از آن نصیب سودجویان بانفوذ می گردد تاکید کردیم و برای چرایی این شرایط سراغ محمود بصیری؛ مدیرکل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی رفتیم، اما بعد از چندین بار پیگیری همچنان حاضر به پاسخگویی نبودند!

در هر حال علاوه بر فرار مسئولین از پاسخگویی و قبول مسئولیت نسبت به عملکرد و وظایف آنچه که اینجا برای ما اهمیت بیشتری دارد صحبت های اخیر وزیر جهاد کشاورزی است که به صراحت به رانت خواری در توزیع نهاده های مرغ و سواستفاده از ضعف های سامانه بازارگاه اذعان و اعلام می کند که پیش از این امضا های طلایی در زمینه توزیع نهاده ها وجود داشته است!

خبری از برخورد با سلاطین نیست!

با این تفاسیر چند سوال اساسی وجود دارد؛ اول اینکه صاحبان این امضا های طلایی چه کسانی در وزارت کشاورزی بوده اند؟

آیا تا کنون با آن ها و سلاطینی که از این حوزه هزاران میلیارد تومان رانت خواری کرده اند برخوردی شده است؟ اگر اینطور است چرا اخباری مبنی بر این دستگیری یا احضار کسی به محاکم قضایی شنیده نمی گردد؟!

سال گذشته سابقه فساد مدیران دولتی در وزارتخانه تجربه شد و چند تن از مدیران وزارت جهاد کشاورزی از جمله رئیس جهاد تهران و معاون حراست وی به دلیل فروش غیرقانونی 17 هزار تن گوشت برزیلی در بازار آزاد دستگیر و محاکمه شدند، بنابراین اینجا هم احتمال فساد دولتی دور از ذهن نیست و از طرفی در حوزه خوراک مرغ که صحبت از صد ها هزار تن ذرت و سویا با اختلاف قیمت 5 تا 6 برابری قیمت دولتی و بازار آزاد است چرا هیچکسی بازخواست نشده و چرا پول مردم و بیت المال که حاصل هزینه کرد ذخایر دلاری کمیاب و باارزش کشور در این شرایط حساس جنگ اقتصادی و تحریمی است به بازار بازنمی گردد؟!

به واقع رانت خواران و مفسدان از چه قدرت و پشتوانه ای برخوردارند که به سادگی از این مسائل عبور می گردد و خبری از دخالت و ورود دستگاه های امنیتی و قضایی به گوش نمی رسد؟!

سازمان بازرسی مشخصا و سایر دستگاه های نظارتی و امنیتی و البته مجلس شورای اسلامی با شان و وظیفه نظارتی باید نسبت به این ماجرا پاسخگو باشند و از اتفاقات رخ داده و رانت توزیع شده از وزارت جهاد کشاورزی و به ویژه شخص وزیر تحقیق و تفحص کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اقرار وزیر جهادکشاورزی به رانت توزیع نهاده های دام و طیور در سامانه بازارگاه ، چرا سلطان دان مرغ دستگیر نمی شود؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقرار وزیر جهادکشاورزی به رانت توزیع نهاده های دام و طیور در سامانه بازارگاه ، چرا سلطان دان مرغ دستگیر نمی شود؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید