برآورد خسارت محیط زیستی لکه های نفتی خلیج فارس

به گزارش وبلاگ بیازیان، مدیرکل دفتر آلودگی دریا سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برآورد خسارت محیط زیستی لکه های نفتی در میدان نفتی ابوذر واقع در خلیج فارس در حال آنالیز است و بزودی معین می گردد.

برآورد خسارت محیط زیستی لکه های نفتی خلیج فارس

چهارشنبه هفته گذشته لکه های نفتی در میدان نفتی ابوذر واقع در خلیج فارس ایجاد شده بود که با کوشش سازمان بنادر و دریانوردی استان بوشهر و با مشارکت سازمان محیط زیست، ارگان های نظامی و غیرنظامی مهار شد.

ضیاء الدین الماسی روز شنبه درباره برآورد خسارت های محیط زیستی این لکه های نفتی به خلیج فارس اضافه نمود: زمانی که آلودگی نفتی اتفاق می افتد برآورد خسارت محیط زیستی جزو فرایند اصلی کار سازمان حفاظت محیط زیست است و اکنون نیز سازمان در حال اجرا آن است البته این کار توسط محیط زیست استان بوشهر و با نظارت سازمان انجام می گردد.

بر اساس قانون حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی نفتی مصوب 1389، اگر جرمی احراز گردد سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به آن در مرجع قضایی صالحه اقدام می نماید و اما بر اساس همین قانون سازمان حفاظت محیط زیست موظف است برآورد خسارت محیط زیستی و نسبت به اخذ این خسارت دادخواست تهیه و به مرجع قضایی صالحه گزارش دهد که این کار در حال اجرا است.

مدیرکل دفتر آلودگی دریا سازمان حفاظت محیط زیست درباره علت وقوع این لکه نفتی گفت: علت در دست آنالیز است و بزودی اعلام می گردد.

وی درباره لکه نفتی دیگری که احتمال داده شد بود در حوالی جزیره سیری اتفاق افتاده شرح داد که این لکه نفتی محزر نشده، در واقع بعد از گزارش آن، پیمایش های هوایی، پهپادی و زمینی شروع شد و کار پیمایش توسط کشتی های گشت فلات قاره و سازمان بنادر و دریانوردی انجام گرفت اما لکه های مشاهده نشده از این رو این گزارش تایید نشده است.

بعد از وقوع این لکه نفتی نادر پسنده مدیر کل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریا نوردی گفته بود که لکه های نفتی ایجاد شده در میدان نفتی ابوذر با استفاده از تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی و همکاری سایر بخش های مرتبط پاکسازی شد.

وی درباره علت وقوع گفته بود که آنچه که معین است، این آلودگی ها مربوط به کشتی ها نبوده و احتمالا از تاسیسات و خطوط لوله زیر آبی نشأت گرفته اما با توجه به تعدد میادین نفتی ایرانی و سایر کشورها در منطقه، تشخیص علت اصلی سانحه احتیاج به آنالیز دقیق دارد.

منبع: دنیای سفر

به "برآورد خسارت محیط زیستی لکه های نفتی خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برآورد خسارت محیط زیستی لکه های نفتی خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید