برق پرمصرف ها گران می گردد

به گزارش وبلاگ بیازیان، تهران (پانا) - به گفته وزیر نیرو طبق مصوبه هیات وزیران درسال 1397، سال جاری هم تعرفه مشترکان کم مصرف آب و برق هفت درصد اضافه خواهد شد و این افزایش برای مشترکان پرمصرف 16 درصد خواهد بود.

برق پرمصرف ها گران می گردد

رضا اردکانیان روز سه شنبه در حاشیه مراسم افتتاح طرح های برقی پویش #هر هفته الف-ب-ایران در سال 1400، در جمع وبلاگ بیازیان اضافه نمود: مصوبه هیات وزیران درباره افزایش تعرفه آب و برق فقط مربوط به سال جاری نیست بلکه از سال 97 مطرح است.

وی بیان داشت: آن موقع پیشنهاد 20 درصد و بیشتر مطرح شد، اما آنچه که دولت مصوب کرد این بود که هر ساله تعرفه آب و برق هر دو از ابتدای اردیبهشت ماه فارغ از اینکه نرخ تورم چقدر است برای راعایت نمایندگان الگوی مصرف، فقط هفت درصد افزایش یابد.

اردکانیان ادامه داد: در همان مصوبه ذکر شده کسانی که از الگوی مصرف بیشتر مصرف می نمایند بر اساس ترتیباتی که در مصوبه آمده 16 درصد افزایش خواهند داشت.

تغییر دولت مانع خدمت رسانی نیست

وزیر نیرو به موضوع تغییر دولت اشاره و اظهار داشت: این امر منحصر است به انتخاب رییس جمهوری جدید و بعد تشکیل کابینه، اما وزارتخانه ها، مدیریت ها و شرکت ها و پرسنل برسرکار و مسوولیت خود هستند و برنامه ریزی دستگاه ها به ویژه دستگاه هایی مانند وزارت نیرو به این ترتیب است که اهمیت سال جاری مانند سال قبل خواهد بود.

وی افزود: البته به این نکته مهم توجه داریم که سال جاری به دلیل انتخابات و ضرورت حضور و مشارکت حداکثری مردم و به طور طبیعی توجهی که ممکن است دیگران از بیرون داشته باشند، باید در جهت خدمت رسانی بهتر و فراهم کردن شرایطی که مردم رضایت خاطر مناسبی داشته باشند حرکت کنیم.

شرایط تامین برق خوب است

اردکانیان بیان داشت: شرایط فراوری برق خوب است و مطابق برنامه واحدهایی که بایددر مدار باشند، هستند و نیز واحدهایی که تحت تعمیرند پیش از فصل گرم به مدار خواهند آمد و واحدهای جدید هم که باید افتتاح شوند، به بهره برداری خواهند رسید.

وی گفت: تفاهم هایی که باید با مصرف نمایندگان عظیم انجام گردد برای رعایت ملاحظه های مربوط به ساعت های اوج بار انجام خواهد شد و مهمتر از همه اینها خود مردم هستند که در استفاده از دستگاه های سرمایشی به خصوص در مناطق گرمسیری کشور بیش از قبل رعایت خواهند کرد زیرا هنوز گرفتار بیماری کرونا هستیم و باید با اطمینان خیلی بیشتری عرضه برق به همه مرکزهای درمانی، خدماتی و مسکونی انجام گردد.

شرایط بارش ها مناسب نیست

اردکانیان در باره شرایط بارش ها، ادامه داد: در بخش آب شرایط کمی متفاوت است؛ سال آبی جاری که اکنون در نیمه آن هستیم به نسبت سال قبل و به نسبت متوسط بلندمدت با کاهش بارش ها همراه است و بین 30 تا 40 درصد کاهش دارد بنابراین ضمن حفظ اولویت تامین مصارف شرب و بهداشت، به طور طبیعی بخش عظیم و مهم مصرف نماینده آب شیرین یعنی بخش کشاورزی باید توجه کافی و لازم را به شرایط سال جاری داشته باشد.

وی گفت: همکاران ما با جدیت برنامه ریزی لازم برای تامین آب شرب را در دستور کار دارند و دولت هم توجه و حمایت خوبی داشته است، به طوری که در بودجه 1400 احکام بسیار خوبی را در اختیار داریم.

این مقام مسوول ابراز امیدواری کرد: نتیجه اجرای این احکام یک رونق و شکوفایی مناسب تری در عرصه آب و برق به خصوص در بخش آب شرب و به ویژه مناطق روستایی باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: در مجموع شرایط بسیار خوبی در صنعت آب و برق از نظر بودجه ای فراهم است و یاری رسانه ها هم سال جاری به عنوان پل ارتباطی مناسب با مردم جدی تر خواهد بود، از همین حالا بدون ایجاد نگرانی و التهاب یکدیگر را سفارش خواهیم کرد تا مصرف صحیح تر آب و انرژی داشته باشیم تا بتوان تابستان آرامی را سپری کرد.

شیرین سازی آب مورد حمایت است

اردکانیان در باره حمایت از ساخت آب شیرین کن ها گفت: ما نه تنها از ساخت آب شیرین کن توسط سازمان انرژی اتمی حمایت می کنیم، بلکه توسط هر شخص حقیقی و حقوقی که پا پیش بگذارند و در مناطقی که کشور احتیاجمند است آب شیرین کن بسازند به طور قطع حمایت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: همین سال جاری در بودجه رقم مناسب تری از سال گذشته برای خرید تضمینی آب شیرین پیش بینی شده که وقتی بخش خصوصی یا هر جایی غیر از وزارت نیرو برای تامین آب اقدام می نماید که یک شکل آن شیرین کردن آب دریا است، ما قرارداد می بندیم و برابر ضوابط خرید آب را تضمین می کنیم و همین الان طرح های عظیم آب شیرین کن درحال بهره برداری و اجرا است.

وزیر نیرو اضافه نمود: به عنوان نمونه اتفاق عظیمی که در این دولت رخ داد استان هرمزگان به عنوان یک استان گرمسیری و در معرض خشکسالی، حدود 50 درصد آب مورد احتیاج را به وسیله آب شیرین کن تامین می نماید که نقطه مثبتی در این استان است و این مهم در بوشهر هم در حال انجام است.

کمیسیون مشترک مالی ایران و افغانستان درکابل

وی در باره ساخت سد توسط افغانستان گفت: اینکه کشورها اقدام برای سدسازی نمایند اتفاق غیر معمولی نیست، به خصوص حالا که بحث تغییر اقلیم و خشکسالی ها و ترسالی های متوالی مطرح است.

اردکانیان اضافه نمود: به طور طبیعی یکی از راه های مقابله با خشکسالی ها این است که سدهایی ساخته شوند که در مواقع ترسالی بتوانند آب شیرین را ذخیره نمایند تا در مواقع خشکسالی استفاده شده و از آسیب سیل جلوگیری گردد و ما هم در این زمینه طرح هایی داریم.

وی گفت: اما اینکه اگر معاهداتی باشد و اجرای این طرح ها اختلافی در انجام آن تعهدات و معاهدات ایجاد کند، مساله قابل توجهی است. ما با همسایگانمان بر نحوه استفاده از منابع آب مشترک و رودخانه های مرزی معاهداتی داریم که دقیق اجرا می شوندو همه بر اجرای آن متعهد هستند.

وزیر نیرو ادامه داد: بحث های زیست محیطی در منطقه سیستان و بلوچستان حائز اهمیت است که در دستور کار مشترک بین ما و افغانستان هست وزارت نیرو هم به عنوان مسوول کمیسیون مشترک به زودی اجلاس کمیسیون مشترک را در کابل برگزارمی نماید و این مسایل در کنار سایر مسایل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری پانا

به "برق پرمصرف ها گران می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برق پرمصرف ها گران می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید