در هفته جهانی سلامت مردان، درباره اصول مهم مراقبت در هر رده سنی، دقیق تر بدانید

به گزارش وبلاگ بیازیان، در این که مردان نسبت به زن ها تحمل کمتری در زمان بیماری دارند، شکی نیست! اما در مقایسه، مردها کمتر از زن ها به پزشک یا روانپزشک مراجعه و دردهایشان را چاره می کنند. دلایل این امتناع، بی شمار است؛ از هزینه مراجعه به پزشک که ترجیح می دهند به جای آن، برای خانه هزینه کنندگرفته تا این باور که مراجعه به پزشک یا روانپزشک، مغایر با مردانگی آنهاست.

در هفته جهانی سلامت مردان، درباره اصول مهم مراقبت در هر رده سنی، دقیق تر بدانید

شاید به همین دلیل است که از 26 خرداد تا یکم تیر 99 / 15 تا 21 ژوئن 2020 هفته جهانی سلامت مردان اعلام شده است تا شاید به این ترتیب تلنگری به مردها زده شود و لزوم توجه به حفظ سلامت شان را به جامعه یادآوری کند.

با دکتر ایرج خسرونیا، متخصص داخلی/ گوارش و رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران درخصوص نیازهای سلامت مردان و آزمایش هایی که باید انجام دهند گفت وگو کرده ایم که در ادامه می خوانید.

دکتر رفتن برای مردها آسان نیست و معمولا مقاومت می کنند. یکی از دلایلش شاید این باشد که مردها، با هر پزشکی راحت نیستند و نمی توانند از نظر جسمی یا روانی، مسائل خودشان را بدون پرده پوشی بیان کرده و از او کمک بخواهند دکتر ایرج خسرونیا با ذکر این واقعیت در مورد مردان ادامه می دهد: مردان در اولین قدم باید پزشک یا روانپزشک خودشان را پیدا کنند؛ یعنی کسی که با او راحت هستند و می توانند هرچه را که باید، به راحتی به او بگویند این متخصص داخلی درباره مراجعه به پزشک می گوید: اگر دچار بیماری زمینه ای هستید، باید در زمان مشخص شده توسط پزشک، مراجعه کنید و معاینه شوید. درغیر این صورت، بسته به نیاز جسمی یا روانی باید به پزشک مراجعه کنید

همان طور که کارهای ساده اما مهمی مثل لباس پوشیدن یا غذا خوردن، باید متناسب با سن باشد، باید در هر سنی هم بررسی های پزشکی مناسب انجام شود. دکتر خسرونیا در این باره می گوید: لازم نیست همه آزمایش ها یا مراعات های غذایی- پزشکی در همه سنین انجام شود. هر دهه سنی، بررسی ها و آزمایش های ویژه خودش را طلب می کند.

نیازهای مردان در سن 20 تا 30 سالگی

دکتر ایرج خسرونیا، نیازهای این دهه از زندگی مردان را به این شکل تقسیم بندی می کند:

تزریق واکسن کزاز از این سن و هر 10 سال یکبار.

تزریق واکسن آنفلوآنزا درصورتی که در شرایط خاصی زندگی می کنند یا شغل پرخطری دارند.

بررسی از نظر ابتلا به اچ آی وی. از سن 13 تا 64 سالگی، شرایط افراد باید از نظر ابتلا به بیماری ایدز مورد بررسی قرار گیرد.

سنجش میزان فشار خون، هر دو سال یک بار؛ بررسی میزان کلسترول خون، هر چهار تا شش سال (اگر سابقه کلسترول بالا در خانواده وجود دارد، باید این آزمایش منظم تر انجام شود)؛ بررسی از نظر دیابت نوع 2 (در صورت اضافه وزن یا سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری دیابت، فشار خون یا کلسترول بالای ارثی)

ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب باید از همین سن شروع شود تا بدن از سن کم در شرایط مطلوب قرار گیرد.

از 15 تا 34 سالگی، خطر ابتلا به سرطان بیضه وجود دارد. بنابراین باید از این نظر هر از گاهی معاینه انجام شود.

نیازهای دهه 40 تا 50 سالگی

از این سن، نیازها کمی خاص تر می شوند؛ زیرا بدن تحولات جدیدی را تجربه کرده و می کند. علاوه بر این که ممکن است با بحران میانسالی در مردها روبه رو شویم. به همین دلیل علاوه بر سلامت جسمی، باید به سلامت روانی هم توجه ویژه ای کرد. دکتر خسرونیا در ادامه نیازهای مراقبتی این دهه را به این توضیح تقسیم بندی می کند:

تزریق سالانه واکسن آنفلوآنزا و تزریق واکسن کزاز هر 10 سال یکبار.

بررسی شرایط فشار خون، هر سال یا هر دو سال یکبار.

بررسی میزان کلسترول خون، هر چهار تا شش سال؛ به شرطی که به لحاظ ژنتیک یا عوامل ثانویه مانند اضافه وزن، شاخص های کلسترول بالا را نداشته باشید. معمولا از 40 سالگی، شرایط قلب شما نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی از نظر دیابت نوع 2؛ اگر اضافه وزن داشته یا زمینه ژنتیکی ابتلا به دیابت، فشار خون و کلسترول بالا را دارید، باید هر سال شرایط شما از نظر دیابت نوع 2 بررسی شود. در غیر این صورت، از 45 سالگی باید هر سال شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی روده بزرگ: از 45 سالگی (البته در بعضی تحقیقات 50 سالگی مدنظر است) باید سلامت دستگاه گوارش مورد بررسی قرار گیرد؛ به این دلیل که از این سن، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد.

بررسی غده پروستات: اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان پروستات وجود ندارد، از 55 سالگی باید شرایط سلامت این غده مورد بررسی قرار گیرد. در غیر این صورت، بررسی باید از سن کمی پایین تر شروع شود.

ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب؛ معاشرت بیشتر با همسالان و دوستان؛ مراقبت از احوالات روانی و مشورت با روانپزشک در صورت نیاز و گذراندن وقت بیشتر با فرزندان در صورتی که پدر شده اید، از دیگر توصیه های این رده سنی است.

نیازهای دهه سنی 60 سال و بالاتر

اگر مراقبت های دهه های قبل به خوبی اجرا شده باشند، نباید نگران شروع دهه جدید باشیم. هرچند نیاز است تا مراقبت ها به دلیل بالا رفتن سن، بیشتر و دقیق تر شوند.

دکتر خسرونیا پس از این توضیح مراقبت های این دهه و دهه های بعد از آن را به این شکل تقسیم بندی می کند:تزریق واکسن آنفلوآنزا، هر سال؛ واکسن کزاز هر 10 سال یکبار؛ واکسن سل از 65 سالگی. به این دلیل که از این سن، ریه ها حساس شده و خطر ابتلا به بیماری های ریه بالاست.

بررسی میزان فشار خون، هر شش ماه یک بار؛ بررسی میزان کلسترول خون، هر دو تا چهار سال یک بار (درصورتی که بیماری زمینه ای یا ژنتیکی برای کلسترول بالا وجود نداشته باشد). بررسی شرایط بدن از نظر ابتلا به دیابت نوع دوم؛ هر سه سال یک بار (درصورتی که عوامل اکتسابی یا ژنتیکی برای ابتلا به دیابت وجود نداشته باشد).

بررسی شرایط روده ها از نظر ابتلا به سرطان روده بزرگ و بررسی شرایط غده پروستات.

به روان بپردازید

سلامت جسم، همراه با سلامت روان و به عکس معنا پیدا می کند. دکتر ایرج خسرونیا در این باره، این نکته ها را یادآوری می کند.

بیکار نمانید: حتی پس از بازنشستگی، سعی کنید برای انجام کاری مناسب با سن و شرایط بدنی، از خانه بیرون بروید. خانه نشینی، زمینه ساز بدخلقی و افسردگی است.

معاشرت کنید: حتما با دوستان و همسالان تان رفت و آمد داشته باشید.

استراحت کنید: بدن از سنی به بعد به استراحت بیشتر نیاز دارد. حتی اگر مجبور به کار سخت و منظم بعد از سن بازنشستگی هستید، سعی کنید در منزل خوب استراحت کنید تا جسم و روان شما آرام شود.

ورزش کنید: یکی از مهم ترین راهکارها برای تناسب اندام، حفظ سلامت جسم و روان و سرزندگی، ورزش است. روزانه نیم ساعت پیاده روی، حداقل زمانی است که باید به ورزش اختصاص دهید. با بالارفتن سن، ورزش را متناسب با توان جسمی انتخاب کنید.

با روانپزشک مشورت کنید: مراجعه به روانپزشک یا روان شناس، نه تنها هیچ تاثیر منفی ای بر اقتدار و مردانگی شما ندارد؛ بلکه سلامت روانی شما، به آرامش و امنیت و سلامت خود و خانواده تان کمک می کند.

مهتاب خسروشاهی - سلامت / روزنامه وبلاگ بیازیان

منبع: جام جم آنلاین

به "در هفته جهانی سلامت مردان، درباره اصول مهم مراقبت در هر رده سنی، دقیق تر بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هفته جهانی سلامت مردان، درباره اصول مهم مراقبت در هر رده سنی، دقیق تر بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید