غذا هایی که خواب شبانه را شیرین تر می نماید

به گزارش وبلاگ بیازیان، متخصصان تغذیه برای داشتن خواب راحت بایدها و نبایدها در رژیم غذایی را عامل بسیار تاثیر گذاری می دانند.

غذا هایی که خواب شبانه را شیرین تر می نماید

به گزارش وبلاگ بیازیان به نقل از وبلاگ بیازیان، متخصصان تغذیه توصیه می نمایند که از بعضی غذا ها دوری کنید و بعضی دیگر را بخورید تا خواب بهتری داشته باشید. بسیاری از افراد در خاتمه روز و با وجود خستگی و خواب آلودگی شدید، از خواب نرفتن شکایت می نمایند. باید این نکته را درنظر داشت که غذا نقش مهمی در پیچیده شدن سازوکار خواب ایفا می نماید.

بریل مرچنت، مربی بهداشت و دکتر عایشه اقبال در گفت وگو با اسکای نیوز درباره اهمیت خواب و تأثیر عادات غذایی بر آن شرح داده اند.

رژیم غذایی و خواب خوب

مرچنت می گوید که خوردن وعده های غذایی سالم و متعادل از بدنتان پشتیبانی می نماید و هورمون های شما را تنظیم می نماید و بعضی غذا ها بر میزان خواب شما تأثیر می گذارند.

این بدان معنی است که خوردن غذا های حاوی مواد مغذی به مقدار کافی، برای اطمینان از خواب رفتن هنگام قرار دادن سر روی بالش بسیار مهم است. اقبال می گوید که کمبود خواب به نوبه خود به عادات غذایی ناسالم مربوط می گردد و توصیه می نماید که سعی در حفظ یک الگوی خواب و غذا خوردن ثابت داشته باشید تا انرژی بدن شما تأمین گردد.

چه موقع از عصر و چه مقدار باید غذا بخورید؟

شواهد بسیاری وجود دارد که زمان خوردن می تواند بر ریتم شبانه روزی شما تأثیر بگذارد.

در نتیجه، به گفته اقبال، غذا خوردن خیلی نزدیک به زمان خواب می تواند روی فرایند خواب شما تأثیر منفی بگذارد؛ بنابراین بهتر است اوایل شب غذا بخورید و اجازه دهید دو ساعت قبل از خواب غذا را هضم کنید.

با این حال، هیچ قانون سختی برای زمان غذا خوردن وجود ندارد. مرچنت می گوید: مهم این است که به بدن خود گوش دهید و ببینید که آیا وقتی عصر غذا می خورید احساس خوبی دارید.

بعضی از بدترین غذا ها قبل از خواب

اگرچه خوردن بعضی از غذا ها در طول روز خوب است، زیرا مواد مغذی دارند یا خوشمزه هستند، اما خوردن غذا نزدیک زمان خواب همواره ایده خوبی نیست.

اقبال و مرچنت در خصوص مصرف کافئین در اواخر روز هشدار می دهند، زیرا مغز را تحریک می نماید و به شما انرژی می دهد؛ بنابراین شما را بیدار نگه می دارد.

اقبال شرح می دهد که غذا های سرشار از قند نیز می توانند تحریک نماینده باشند و می گوید: قند ها برانگیختگی را افزایش می دهند و موجب افزایش دوپامین می شوند که در نتیجه آن، احساس بیداری می کنید. بنابراین او توصیه می نماید دست کم از 2 تا 3 ساعت قبل از خواب از غذا های شیرین مانند شیرینی، شکلات و کیک دوری کنید.

به گفته مرچنت، بعضی از غذا ها خواب را مختل می نمایند، زیرا بدن به زمان بیشتری برای هضم آن ها احتیاج دارد.

او می گوید: اگر مشکل خواب دارید سعی کنید در وعده های عصرانه از پروتئین سنگین خودداری کنید و غذا های سرشار از کربوهیدرات مانند برنج و ماکارونی را کاهش دهید.

او توصیه می نماید گزینه های گیاهخواری را که سبک تر هستند و احتمال بیدار نگه داشتن شما را کم می نماید امتحان کنید.

غذا هایی که به خوابیدن یاری می کنئد

مرچنت می گوید کیوی به خواب عالی یاری می نماید: در یک مطالعه، شرکت نمایندگانی که قبل از خواب به طور منظم کیوی می خوردند، 42 درصد می توانستند سریع تر بخوابند.

او شرح می دهد که غذا های سرشار از ملاتونین هم عالی هستند، زیرا ملاتونین هورمونی است که به تنظیم ریتم شبانه روزی یاری می نماید.

اقبال توصیه می نماید از آجیل هایی مانند گردو و بادام به عنوان منابع خوبی برای این هورمون مهم بهره ببرید، در عین حال، ماهی های چرب مانند سالمون و تن ماهی گزینه خوبی برای وعده عصرانه شما هستند. مرچنت می گوید که این غذا ها به عنوان منبع بزرگی از ویتامین D و اسید های چرب امگا 3، به تنظیم سروتونین (هورمون مسئول حفظ خواب) یاری می نمایند.

او می افزاید که شیر هم حاوی ویتامین D است و به خواب خوب یاری می نماید.

منبع: جام جم آنلاین

به "غذا هایی که خواب شبانه را شیرین تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذا هایی که خواب شبانه را شیرین تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید