محققان ایرانی پیروز به حذف گوگرد از سوخت مایع شدند

به گزارش وبلاگ بیازیان، موضوع سرانجام نامه یکی از دانشجویان دانشگاه علم صنعت حذف گوگرد از سوخت مایع با استفاده از فناوری نانو بود که پس از موفقیت های اولیه در مقیاس آزمایشگاهی در جهت تجاری سازی قرار گرفته است.

محققان ایرانی پیروز به حذف گوگرد از سوخت مایع شدند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ بیازیان، حذف گوگرد از ترکیبات نفتی، بخش بسیار مهمی در تصفیه سوخت های هیدروکربنی است. ترکیبات گوگردی مانع از عملکرد مناسب خودرو ها شده و سوختن این ترکیبات همراه با آزاد شدن گاز SO 2 است. انتشار این گاز موجب تشکیل باران های اسیدی و سایر مسائل زیستی از جمله تخریب نمای ساختمان ها می شود؛ بنابراین به طور کلی حذف گوگرد از سوخت های دیزلی تا کمتر از حد مجاز بسیار ضروری است. با توجه به اهمیت این موضوع یک تیم تحقیقاتی از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت اقدام به تولید نانوکاتالیست بر پایه اکسید فلز کردند که می تواند گوگردزدایی را با سرعت بالا انجام دهد.

الناز عسگری از محققان این پروژه می گوید: یکی از ترکیبات موجود در سوخت های مایع، گوگرد است که حضور آن درسوخت مسائل زیست محیطی به دنبال داشته و عملکرد خودرو را نیز کاهش می دهد. از این رو پالایشگاه های تولیدکننده سوخت به دنبال حذف گوگرد هستند. ما در این پروژه با استفاده از تنگستن و وانادایم اقدام به تولید نانوکاتالیستی کردیم که می تواند گوگرد را تا حد استاندارد در سوخت کاهش دهد. این کاتالیست روی نمونه سوخت مدل در محیط آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفته و تقریبا تمام گوگرد را از سوخت مدل حذف کرده است. البته پیش بینی می شود که این کاتالیست بتواند روی سوخت های دیزل واقعی - نه مدل آزمایشگاهی- نیز کاهش میزان گوگرد را تا کمتر از حد مجاز استاندارد انجام دهد.

عسگری درباره مزیت های این کاتالیست می گوید: این کاتالیست بازدهی بالایی دارد به طوری که در مدت زمان بسیار کوتاه می تواند گوگرد را از سوخت دیزل حذف کند. در روش های رایج معمولا به فشار و دمای بالا نیاز است و همچنین مقدار زیادی هیدروژن مصرف می شود در حالی که در این کاتالیست مقدار نیاز به مصرف هیدروژن نبوده و فرآیند در شرایط مناسب تری انجام می شود؛ بنابراین از نظر هزینه مقرون به صرفه تر است.

این دانش آموخته دانشگاه علم و صنعت از رایزنی با شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی خبر داد تا در صورت توافق با این شرکت، از این فناوری برای حذف گوگرد در این پالایشگاه استفاده شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محققان ایرانی پیروز به حذف گوگرد از سوخت مایع شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی پیروز به حذف گوگرد از سوخت مایع شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید