پاسخ صدیق پور به سوالاتی درباره معدوم سازی هزاران جوجه یک روزه

به گزارش وبلاگ بیازیان، دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان جوجه یک روزه دلایل معدوم سازی هزاران جوجه یک روزه توسط تولیدکنندگان را تشریح کرد و گفت: شرایط این جوجه ها طوری است که در خارج از محیط مرغداری حتی دو روز هم دوام نمی آورند.

پاسخ صدیق پور به سوالاتی درباره معدوم سازی هزاران جوجه یک روزه

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ بیازیان، در یکی دو روز گذشته تصاویر و کلیپ هایی در شبکه مجازی مبنی بر معدوم سازی هزاران قطعه جوجه یک روزه توسط تولید کنندگان مشاهده می شود که بازتاب گسترده ای داشته و واکنش ها را برانگیخته است. از یک سو این جوجه های کوچک موجودات زنده هستند و باید برای حیات و زندگی آن ها ارزش قائل شد و از سوی دیگر این مطلب هم شنیده می شود که می توان این جوجه ها را به بنگاه های خیریه داد و یا آن ها را در جا هایی نگهداری کرد که در آینده باعث تولید بیشتر شوند.

محمدرضا صدیق پور دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان جوجه یک روزه به سرنخ های این موضوع را باز کرد و به سوالات پاسخ داد.

وی ابتدا ضمن تائید این معدوم سازی دلیل آن را نبودن انگیزه در تولید کنندگان جوجه یک روزه مطرح کرد و گفت: خوراک طیور در بازار نیست و واقعا بسیار کم شده و دسترسی تولید کنندگان به این ماده اصلی تولید بسیار کم شده است. از سوی دیگر قیمت این خوراک در بازار هم افزایش چندین برابری داشته به طوری که ذرت قیمت تنظیم بازاریان 1350 تا 1500 است به 2500 تومان می فروشند و سویا نیز از 2400 به 3000 تا 4000 افزایش یافت.

* خوراک گران و نایاب است و تقاضا هم نیست

صدیق پور تاکید کرد که افزایش خوراک طیور فشار زیادی به تولید کنندگان مرغ گوشتی و نیز جوجه های یک روزه وارد می کند ضمن اینکه پیدا کردن این نهاده ها در بازار هم کار راحتی نیست وبسیار سخت پیدا می شود.

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان جوجه یک روزه در کشور تاکید کرد: در روز های گذشته هم با بسته شدن رستوران ها و کاهش تقاضا در بازار که این کاهش عرضه در بازار تولید کنندگان مرغ گوشتی تولیدات خود را کم کرده اند که همین باعث شده تقاضای آن ها برای جوجه یک روزه هم بسیار پایین بیاید بنابراین همه این عوامل دست به دست داده تا تولید کنندگان جوجه یک روزه تولید خود را به حداقل برساند.

* تولیدکنندگان جوجه 330 میلیارد تومان ضرر کردند

وی گفت: در چند ماه گذشته تولید کنندگان جوجه یک روزه 2 هزار تومان زیر قیمت تمام شده فروختند و همین باعث شده 330 میلیارد تومان به این بخش خسارت وارد شود.

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان جوجه یک روزه اضافه کرد: قیمت تنظیم بازاری جوجه یک روزه 2550 تومان است، اما تولید کنندگان جوجه یک روزه آن را زیر قیمت 500 تومان فروخته اند که البته خریداری هم برای آن نیست.

* دولت مشکل ترخیص خوراک دام و طیور را حل نماید

صدیق پور تاکید کرد: دولت برای رفع مشکل باید ابتدا مشکل خوراک دام و طیور را رفع کند. مشکل اصلی اینجاست و متاسفانه دولت با وجود اینکه 2.4 میلیون تن از این نوع نهاده ها در بندر دپو شده، اما ارز آن را اختصاص نمی دهد.

به گفته وی تقاضا برای خرید مرغ در هفته های گذشته حداقل 30 درصد کاهش یافته است.

* جوجه ها خارج از محیط مرغداری دوام نمی آورند

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان جوجه یک روزه در پاسخ به به اینکه آیا به جای معدوم سازی این جوجه ها امکان تحویل آن ها به بنگاه های خیریه و یا افرادی که بتوانند در جا های دیگری نگهداری کنند، وجود نداشت گفت: شرایط این جوجه ها طوری است که در خارج از محیط مرغداری حتی دو روز هم دوام نمی آورند و امکان پرورش آن ها در جای دیگری نیست.

صدیق پور درباره اینکه گفته می شود تولید کنندگان جوجه با هدف دریافت خسارت از بیمه این کار ها را می کنند، گفت: بیمه هیچ پولی برای بخش جوجه یک روزه پرداخت نمی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پاسخ صدیق پور به سوالاتی درباره معدوم سازی هزاران جوجه یک روزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ صدیق پور به سوالاتی درباره معدوم سازی هزاران جوجه یک روزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید