کدام صنایع بیشترین هدر رفت آب را دارند؟

به گزارش وبلاگ بیازیان، خبرنگاران : معاون وزیر نیرو گفت : علی رغم کاهش 50 درصدی بارندگی، به لطف بارش های 2 سال قبل حجم آب پشت سدهای کشور تنها 27 درصد کاهش داشته است.

کدام صنایع بیشترین هدر رفت آب را دارند؟

به گزارش وبلاگ بیازیان به نقل از وبلاگ بیازیان ،قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: بارندگی در امسال نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد کاهش داشته است و حتی نسبت به 52 سال گذشته حدود 41 درصد ما کاهش بارندگی داشته ایم.

او ادامه داد: علی رغم کاهش 50 درصدی بارندگی، به لطف بارش های 2 سال قبل حجم آب پشت سدهای کشور تنها 27 درصد کاهش داشته است.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو شرح داد: در سطح کشور بدترین شرایط را متاسفانه استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان دارند که نسبت به سال گذشته 80 درصد و بالاتر کاهش بارندگی اجرا شده که نسبت به 52 سال گذشته این عدد زیاد است.

خامسی گفت: ما وابسته به بارش در کشور هستیم و به هرحال ما در یک سرزمین خشک و نیمه خشک قرار داریم و حدود 85 درصد مساحت کشور در منطقه خشک است و از این طرف 50 درصد از جمعیت کشور در منطقه خشک ساکن هستند که 20 درصد منابع آب در فلات مرکزی قرار ندارد.

او اضافه کرد: امسال نسبت به 52 سال گذشته؛ بدترین سال است. به هرحال باید با همکاری از این بحران عبور کنیم و امیدواریم قطعی آب و جیره بندی نداشته باشیم.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: کمبود آب شرب نداریم، اما سامانه های تصفیه و انتقال آب محدودیت دارند و ممکن است گاهی جوابگوی نیاز مصرف نباشد.

معاون وزیر نیرو شرح داد: گرمای هوا هم مزید بر علت شده و باعث افزایش مصرف آب شده است، بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است که حدود 90 درصد آب کشور در این بخش استفاده می شود، ما امسال برای کشت تابستان در بخشی از نقاط کشور نمی توانیم آب را تامین کنیم، ولی در تلاش برای کشت پاییزه هستیم.

خامسی در خصوص تدوین قانون آب اضافه کرد: آب در کشور خشک و نیمه خشکی مانند ایران که 50 درصد از جمعیت آن در نقاطی سکونت دارند که 20 درصد منابع آبی وجود دارد، متاعی مغتنم و کمیاب است و برای همین است که برای توزیع آب در قزوین طومار 8 صفحه ای می نویسیم و شیخ بهایی طوماری وسیع برای تقسیم آب زاینده رود نگارش می کند.

او در انتها اظهار داشت: در حال حاضر قانون آب در حال کارشناسی است و به محض تصویب اجرا می شود.

منبع: اقتصادنیوز

به "کدام صنایع بیشترین هدر رفت آب را دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام صنایع بیشترین هدر رفت آب را دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید