فراوری دوگانه سوزها نصف شد

به گزارش وبلاگ بیازیان، به گزارش تجارت نیوز، با وجود آنکه گمان می رفت رشد قیمت بنزین و بازگشت سهمیه بندی، تمایل شهروندان ایرانی به خودروهای گازسوز و دوگانه سوز را بالا ببرد، گویا این بار و به عکس دهه 80، استقبال چندانی از این محصولات نشده است.

فراوری دوگانه سوزها نصف شد

آن طور که آمار رسمی وزارت صنعت،معدن و تجارت نشان می دهد، طی سال گذشته در مجموع تنها 19 هزار و 775 دستگاه انواع خودرو دوگانه سوز در کشور به فراوری رسیده است. مقایسه این آمار با تیراژ سال 97 خودروهای دوگانه سوز، از افت حدود 50 درصدی فراوری آنهاحکایت می نماید.

آبان ماه سال جاری که بنزین سهمیه بندی و قیمت آن رشد کرد، گمان می رفت این صعود قیمتی، مشتریان را به سمت خودروهای گازسوز و دوگانه سوز سوق بدهد. این پیش بینی از آن جهت بود که تفاوت بین نرخ بنزین و گاز زیاد شد و از همین رو احتمال می رفت شهروندان برای صرفه جویی در هزینه سوخت، به سمت استفاده از گاز بروند.

براساس همین پیش بینی، طبعا این انتظار ایجاد شد که خودروسازان نیز در پاسخ به تقاضای مشتریان، فراوری دوگانه سوزها را افزایش دهند.با این حال اما آمار سال گذشته خودروسازان کشور نشان می دهد فراوری دوگانه سوزها بسیار اندک بوده و این موضوع از عدم رشد تقاضای آنها (آن طور که پیش بینی می شد) حکایت دارد.

پیش تر در اواسط دهه 80 که بنزین سهمیه بندی و قیمت آن بالا رفت، استقبال بسیار زیادی از گازسوزها و دوگانه سوزها به عمل آمد و به تبع آن، خودروسازان نیز بخش اعظم فراوریات خود را به این محصولات اختصاص دادند.

البته بخشی از اوج گیری فراوری دوگانه سوزها ناشی از فشار دولت بر خودروسازان بود، چه آنکه دولت وقت برنامه داشت تا همه محصولات خودروسازی کشور را گازسوز و دوگانه سوز کند.

حالا اما نه فشاری از سوی دولت بابت فراوری دوگانه سوزها وجود دارد و نه شهروندان با توجه به مسائل و چالش های قبلی این خودروها (کمبود صندلی های سوخت، افت فنی دوگانه سوزها و…) دیگر میل گذشته را به آنها دارند.

هرچه هست، بنابر آمار منتشره، تمام خودروهای سواری دوگانه سوز و پایه گازسوز فراوری شده در کشور طی سال گذشته، به ایران خودرو اختصاص داشته و سایپا حتی یک دستگاه نیز از این محصولات را فراوری ننموده است.

بر این اساس، ایران خودرو در سایت خراسان خود 10 هزار و 43 دستگاه پژو 405 دوگانه سوز را به فراوری رسانده و نسبت به سال 97، بیش از 25 درصد کاهش تیراژ را تجربه نموده است.

ایران خودرویی ها اما در سایت تبریز نیز سمندهای دوگانه سوز خود را فراوری نموده اند. طبق آمار منتشره، طی سال گذشته شش هزار و 60 دستگاه سمند دوگانه سوز در ایران خودرو تبریز فراوری شده که در مقایسه با سال 97، بالغ بر 63 درصد افت را نشان می دهد.

بزرگترین خودروساز ایران اما در سایت سمنان خود سه هزار و 672 دستگاه پژوپارس دوگانه سوز را طی سال 98 به فراوری رسانده است. با در نظر دریافت این آمار، فراوری پژو پارس دوگانه سوز در مقایسه با سال 97 بیش از 47 درصد افت را نشان می دهد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز

به "فراوری دوگانه سوزها نصف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری دوگانه سوزها نصف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید