ذخیره آب سد سفیدرود از مرز 900 میلیون مترمکعب فراتر رفت

به گزارش وبلاگ بیازیان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به ذخیره939 میلیون مترمکعب آب در سد سفیدرود گیلان گفت: نوبت بندی آب به کشاورزان اطلاع رسانی می گردد.

ذخیره آب سد سفیدرود از مرز 900 میلیون مترمکعب فراتر رفت

به گزارش خبرنگار از ، وحید،خرمی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه تا به امروز معادل یک میلیارد و 150 میلیون مترمکعب آب تحویل شبکه آبیاری و زهکشی گیلان شده است ،گفت: ذخیره مخزن سد سفیدرود تا 26 خرداد 939 میلیون متر مکعب آب بود و هر گونه نوبت بندی آب قبل از اجرا به کشاورزان گیلانی اطلاع داده می گردد.

اودر پاسخ به این پرسش که آیا تا به امروز نوبت بندی آب اجرا شده است یا خیر گفت: تا به امروز نوبت بندی آب کشاورزی در سال زراعی فعلی اجرا نشده و فقط در 25 خرداد با درخواست شرکت آب و فاضلاب مبنی بر عملیات عمرانی خط انتقال آب شرب به شرق گیلان 48 ساعت آب کشاورزی کانال چپ سنگر قطع شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با تأکید بر اینکه پس از تمام شدن فرایند انجام تعمیرات، آبگذاری کانال چپ سنگر مجدداً و در اسرع وقت انجام می گردد توضیح داد: با توجه به در پیش بودن هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق از تاریخ یکم تا 7 تیر از عموم کشاورزان و مصرف نمایندگان آب زراعی در گیلان انتظار داریم اقدامات لازم را برای مصرف بهینه آب اتخاذ نمایند.

خرمی هزینه کرد آب بهای مصوب دریافتی از اراضی کشاورزی برای طرح های توسعه ای و نگهداری از تأسیسات آبی در گیلان را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر برنامه ای برای نوبت بندی آب کشاورزی طبق تصمیم کمیته منابع و مصارف آب انجام گردد مراتب آن قبل از اجرای برنامه به اطلاع کشاورزان استان گیلان می رسد.

او پرهیز از توقف، ورود و یا شنا در رودخانه ها و کانال های آبیاری توسط حاشیه نشینان و گردشگرانی که گیلان را مقصد سفر خود انتخاب نموده اند را لازم خواند و گفت: امیدواریم مردم و مسافران به توصیه ها و هشدار های صادر شده توجه کافی داشته باشند تا شاهد وقوع حوادث تلخ نباشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان نقش مهم آب بندان ها در گیلان و وابستگی اراضی کشاورزی استان جهت آبیاری به آن ها را مورد اشاره قرار داد و اضافه نمود: در سالیان نه چندان دور آب بندان ها نقشی بسیار مهمی در سطح استان های شمالی کشور از جمله گیلان داشتند و آب مورد احتیاج بخش اعظمی از فعالیت های کشاورزی به وسیله آن ها تأمین می شد.

او ایجاد طرح های مالی از جمله پروژه های گردشگری در سطح آب بندان های استان گیلان را موقعیتی بسیار مناسب برای استفاده چندوجهی و بهره دریافت از تمام ظرفیت موجود در آن ها دانست و گفت: علاوه بر طرح های مالی مقداری از آب بندان ها نیز برای اجرای طرح های گردشگری در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.

خرمی قرار داشتن بعضی از نقاط استان گیلان در محدوده خارج از سدسفیدرود در کنار لزوم احداث سد های لاستیکی و عظیم در این استان را مورد تأکید قرار داد و مطرح نمود: علاوه بر احداث چنین سازه هایی با ساماندهی کردن آب بندان ها در سطح استان نیز می توان قدمی مهم برای تأمین آب مورد احتیاج فعالیت های کشاورزی برداشت.

او مهم ترین مزیت های وجود آب بندان ها و لایروبی کردن آن ها را برشمرد و در تشریح بیشتر این موضوع گفت: فراهم شدن امکان انجام فعالیت های آبزی پروری، مهار آب های سطحی در مواقع بروز سیلاب و یا استفاده های گردشگری را می توان از جمله مهم ترین مزایای دیگر آب بندان های موجود در استان گیلان قلمداد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان به بعضی از اقدامات اجرا شده این شرکت در سال جهش فراوری اشاره نمود و اضافه نمود: لایروبی 600 کیلومتر از انهار درجه یک و دو استان به ویژه شبکه آبیاری سفیدرود در مدت 2 ماه قبل از آغاز آبگذاری کانال ها به منظور افزایش سرعت انتقال آب به مزارع از جمله این اقدامات محسوب می گردد.

عط

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ذخیره آب سد سفیدرود از مرز 900 میلیون مترمکعب فراتر رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخیره آب سد سفیدرود از مرز 900 میلیون مترمکعب فراتر رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید